KeyShot, czyli jak zrobić wrażenie na Komisji podczas obrony pracy dyplomowej.

KeyShot®

Dziś kilka słów o programie, z którego korzystam od bardzo dawna. Można by powiedzieć, że moja przygoda z Nim zaczęła się od wersji 3.0 a mam tu na myśli program KeyShot. W momencie pisania tego artykułu był on dostępny na stronie producenta w wersji 6.3. Zaznaczam również, że jest to program płatny i nie należy do tanich, ale mimo wszystko zapraszam do lektury i sami oceńcie czy warto.

Do czego służy program KeyShot ? 

KeyShot jest programem do tworzenia foto realistycznych wizualizacji z modeli 3D przygotowanych w systemach CAD. Za pomocą tego programu dowolny model 3D możemy przekształcić w fotorealistyczny rendering lub w razie potrzeby animację i wysłać go do architekta, inwestora czy innej osoby związanej z  projektem. Do programu możemy importować pliki praktycznie z każdego systemu CAD dostępnego na rynku. Między innymi są to takie programy jak: Alibre Design®, Geomagic Design® SolidWorks®,Rhino®, SolidEdge®,CATIA®,Creo®, Pro/ENGINEER®, SketchUp®, 3DS Max® i inne. KeyShot jest również narzędziem do prezentowania wizualnych koncepcji projektowanego elementu, konstrukcji itp. Pomaga także w podjęciu decyzji nad ostatecznym wyglądem detalu. Renderingi można wykorzystać w broszurach czy materiałach reklamowych, gdyż można je zapisać w wielu formatach graficznych w wysokich rozdzielczościach HD. Efekty, jakie możemy uzyskać za jego pomocą są po prostu oszałamiające

Przyznacie, że robi to ogromne wrażenie a co ważniejsze obsługa programu nie wymaga od Nas w zasadzie żadnej wiedzy w zakresie renderingu, oświetlenia czy tektur. Oczywiście w programie mamy możliwość modyfikacji w/w parametrów, ale rendering nawet przy domyślnych ustawieniach programu daje bardzo ciekawe efekty.

Kilka słów na temat samego renderingu

Pamiętam czasy, gdy moją uwagę przykul program 3DS Max® który jest bardzo rozbudowanym narzędziem wykorzystywanym między innymi w produkcji gier czy animacji. Oczywiście oferował on również tworzenie fotorealistycznego renderingu, ale wymagał bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. W przypadku KeyShot nie mamy tego problemu. Wszystko dzieje się w ułamkach sekundy a każda zmiana jest automatycznie nanoszona i odświeżana w naszym modelu w czasie rzeczywistym. Co najważniejsze nie potrzebujemy wcale potężnej obliczeniowej maszyny, aby wykonać taki rendering.

Gdzie i w jakim celu wykorzystać ten program w pracy inżyniera konstruktora?

Niejednokrotnie podczas przygotowywania dokumentacji technicznej borykałem się z koniecznością szybkiego zaprezentowania problemu który pojawił się podczas prac projektowych. Często była to kolizja pomiędzy elementami konstrukcji czy konieczność zastosowania rozwiązania które generowało dodatkowe koszty i wymagało ustaleń z inwestorem czy architektem.

Jak wiecie nie zawsze inwestor posiada rozbudowana wiedzę z zakresu budownictwa i czasem traciłem masę czasu tłumacząc mu jak przysłowiowej krowie na rowie zaistniały problem. Aby przyspieszyć wymianę informacji i ułatwić zrozumienie zagadnienia od wielu lat używam KeyShot®. W kilka sekund dokonuje eksportu mojego modelu z programu CAD do pliku DXF a następnie importując plik wykonuje w KeyShot® foto realistyczny rendering i wysyłam go do klienta z dodatkowym komentarzem. Cala operacja w zależności od wielkości modelu przy domyślnych ustawieniach programu trwa od 2-5min. Nie spotkałem się jeszcze z programem, w którym był, bym w stanie zrobić to łatwiej i sprawniej a efekty były tak dobre. Wielu z Was powie  „Gość oszalał to robota dla Architekta, a nie konstruktora” trudno się nie zgodzić, ale z doświadczenia wiem, ile trwa to „odbijanie piłeczki” z architektem, a zanim zaprezentujemy problem stracimy tydzień lub dwa.

Najlepiej na przykładzie… 

Aby wyjaśnić, jak to działa posłużę się przykładem. Załóżmy, że mam przygotowany model 3D w programie AutoCad. Jest to model dość dużej konstrukcji stalowej (waga modelu w dxf ok 120MB). Jak wiecie sam AutoCAD dysponuje możliwością modyfikacji wyświetlania modelu (visual style), a nawet stworzenie samego renderingu le przyznam, z nie wygląda to za dobrze i ja do tego celu używam Keyshot.

Rys. Widok modelu konstrukcji w Autocad w trybie 2d wireframe oraz w trybie koncepcji .

Rys. Możliwości wyświetlania modelu w programie AutoCAD

Jak widzicie wyżej zaprezentowane grafiki nie wygląda za ciekawie, a już na pewno chęć pokazania jakiegoś detalu mija się z celem. Poniżej zamieszczony filmik prezentuje krok po korku jak wykonać rendering w Keyshot. Poniżej model z domyślnymi ustawieniami programu, ale to nie wszystko. W programie znajdziecie wiele opcji oświetlenia, materiałów, które możecie nadać każdemu elementowi składowemu waszego modelu. Mamy tutaj w zasadzie dostępne wszystkie rodzaje materiałów jak stal, stal nierdzewna, stal szczotkowana i wiele innych.

Rys. Efekt importu modelu bez modyfikacji jakichkolwiek ustawień programu

Oprogramowanie nie jest darmowe i można by powiedzieć, że jest dość drogie. Najtańsza wersja programu to koszt ok. 995 dolarów USD a najdroższa umożliwiająca również tworzenie animacji i wykorzystanie do 32 rdzeni procesora to ok. 3965 dolarów USD.

Podsumowanie

Program nie jest dla wszystkich. Dla użytkowników, którzy szukają taniego lub darmowego programu to rozwiązanie nie przypadnie do gustu. Program jest przeznaczony dla większych biur projektowych gdzie jedna licencja oprogramowania umożliwi generowanie materiałów dla kilku użytkowników.

Do pobrania: https://www.keyshot.com/try/

Obciążenia na budynek hali w ujęciu norm Eurokod. Modelowanie obciążeń w programie Autodesk Robot Structural Analysis
SMath Studio - Darmowa alternatywa dla Mathcad

Leave a Comment